Meerjarige monitor Energiehuis van start

Op dit moment worden er in Nederland onder verschillende noemers en door verschillende partijen energieloketactiviteiten aangeboden. Energieloketactiviteiten zijn activiteiten om te ondersteunen bij het verduurzamen van je huis of bedrijfspand, zoals advies door energiecoaches en informatievoorziening via websites of bijeenkomsten. Momenteel is het aanbod versnipperd. Kansen om inwoners beter te ondersteunen blijven daarom liggen. Het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (VRO) wil meer zicht krijgen op het aanbod om te bepalen wat het ministerie kan doen om dit aanbod door te ontwikkelen. Bureau 7TIEN stelt samen met KWINK groep deze monitor op.

Onderdeel nieuwe Europese verordening EPBD IV

Het monitoren van de ondersteuningsactiviteiten vindt ook plaats in het kader van de nieuwe Europese verordening Energy Performance of Buildings Directive (EPBD IV). Onderdeel van deze verordening is dat er een herkenbaar punt wordt ingericht waar inwoners voor al hun ondersteuningsbehoefte terecht kunnen. In Nederland noemen we dit het Energiehuis. Inzicht in de energieloketactiviteiten is ook nodig om te kunnen bepalen wat er nodig is om de verordening te implementeren en hierover verantwoording richting Europa te kunnen afleggen.

Opzet monitor

De monitor zal de energieloketactiviteiten geharmoniseerd in beeld te brengen voor de komende 3 jaar. In de monitor zal in beeld worden gebracht welke activiteiten worden ondernomen en wat hiervan de resultaten zijn. We hanteren daarbij verschillende type activiteiten die met diverse betrokkenen zoals Verbouwstromen, NPWL en MilieuCentraal worden afgestemd.

Plan van aanpak

IDe meerjarige monitor zal worden uitgevoerd voor 2025, 2026 en 2027. In eerste instantie wordt de monitor ontworpen. Hiervoor worden verkennende gesprekken gevoerd met bijvoorbeeld grote aanbieders van energieloketactiviteiten, gemeenten, onderzoekers en brancheorganisaties zoals Energiesamen.
Vervolgens vindt de dataverzameling plaats. Hiervoor krijgen gemeenten een verzoek om informatie aan te leveren. Daarnaast verzamelen we data die reeds centraal beschikbaar is. De verzamelde informatie verwerken we in de monitor. De eerste monitor wordt in het tweede kwartaal van 2026 verwacht.

Wilt u meer weten over de monitor Energiehuis of over monitoring in het algemeen? Neem contact op met Freek.

Freek Kuipéri

Adviseur
freek@bureau7tien.nl
/in/freekkuiperi/
+31 (0) 653951137